teva - logo
Manuál pro začínajícího výletníka

Manuál pro začínajícího výletníka

Vydáno:

Cestovatel Aleš Zajíček připravil pro nás mnoho praktických rad. Do čeho se na výlet obléknout, na co nezapomenout a k tomu přidal ještě spoustu zajímavých postřehů, které nasbíral na cestách, když se s partnerkou vydali blízko i daleko. Navíc o tom píše svým neotřelým vypravěčským stylem.

Už v dobách dávno zapomenutých sloužily a podnes slouží nohy jako základní nástroj k přesunu od bodu jednoho ke druhému. Tento jev se nazývá pohyb a jako takový se stal nedílnou součástí našeho života. Pohyb prospívá zdraví, obzvláště pak chůze. Pokud chceme prospět svému zdraví, je nejlepší praktikovat chůzi na výletě. Pod pojmem výlet si můžeme představit nepřeberné množství míst, kam mohou naše kroky směřovat. Nám dvěma vyhovují výlety do přírody, a jsou-li k dispozici i hory či vrchovina, tím lépe. Proto se nyní pokusíme dát několik rad těm, kteří se také rozhodli zkusit, jak je chůze uspokojí a jak se jim při ní povede. Začneme obutím, neboť dobrá obuv je základ podařeného výletu. Záleží nejen na délce výletu, nýbrž i na terénu, po kterém se budeme pohybovat. Základem je podrážka, která má být pro naše aktivity dostatečně tvrdá, nejlépe s označením contargripe (opravdu jen tak neuklouzne) a vibram (opravdu při došlapu lehce pruží). Podle terénu pak volíme typ a výšku boty. Terén se dělí podle náročnosti na kategorie A, B, C a D. Pokud se chystáte na výletě praktikovat chůzi několik dní po sobě a terénem spíše více než méně náročným, je dobré volit mezi variantou B a C. Áčko je klasická trekovka pod kotník nebo lehce nad něj, která je vhodná na běžné výletování a procházky po lesích či loukách, za pěkného počasí i do horských pěšin. Bota může být vybavena i voděodolnou membránou. Obuv doporučujeme kupovat (stejně jako ponožky, které by měly vždy končit alespoň tři centimetry nad botou) ve specializovaných obchodech a nákup důkladně konzultovat s personálem prodejny.

Svrchní oblečení je spíše záležitost osobní volby. Volit doporučujeme podle náročnosti výletů a počasí; dnes je na trhu mnoho kvalitních výrobců oblečení pro volnočasové aktivity a záleží pouze na vás, jaké si vyberete. Je jasné, že na výlet kolem Berouna nepůjdeme oblečeni a vybaveni jako na 25 dní trvající trek kolem Annapuren v Nepálu. Důležitou součástí vybavení výletníka je ochrana proti dešti. Deštník je sice dobrá věc, můžete se ovšem dostat do situace, kdy při silném větru prší skoro vodorovně (při přechodu horského sedla o výšce asi 1200 m jsme při drobné vichřici a v silném lijavci měli pocit, že na nás prší i zespoda). Doporučujeme ochranu typu pončo, a to s pogumovanou vnitřní částí. Nejenže neprofoukne, ale některá jsou dlouhá až pod kolena a kromě oblečení ochrání i batoh (některá se tak už speciálně šijí). Batoh je též dobré volit podle počtu věcí, které v něm budete transportovat, a s dostatečnou rezervou. Nezapomeňte ani na vhodnou pokrývku hlavy, případně šátek kolem krku. I při výletu za teplého počasí s sebou nosíme složené lehké bundy. Nejsou sice vybaveny membránou, nicméně při ochlazení či drobném dešti jsou dostatečnou ochranou a v batůžku nezaberou moc místa.

Poslední kapitola se týká toho, co nosit s sebou. Kromě lehce stravitelného jídla ke svačině a dostatečného množství tekutin (při delších výšlapech a při teplém počasí doporučujeme vodu a v ní rozpuštěné multivitaminy s minerály; vždy dáváme na každý litr dvojnásobek množství, než doporučuje výrobce) i výrobky pro rychlé doplnění energie. Dále by neměl ve výbavě chybět nůž (nejlépe univerzální), náplasti, prášky proti bolesti, elastické stahovací obinadlo, popřípadě i tejpovací páska. Také s sebou nosíme půl litru čisté vody a několik vlhčených ubrousků. Další předměty si jistě zabalíte podle vlastních potřeb.

manuál začínajícího výletníka

Doufáme, že výše uvedené povídání vás alespoň maličko inspirovalo k výletům a naše rady využijete pro své aktivity. Pohyb, a ještě k tomu v přírodě, je nejlepší lék na nemoc jménem lenora a prospěje nejen vašemu tělu. Nezáleží na tom, kolik (kilo)metrů chůzí pokoříte, nýbrž na tom, jak se poté cítíte (a není to jenom o nohou).

Krásné toulky za poznáním nebo jen tak pro radost přejí tetička Janina a sklerotický strýček Aleš.

P. S.: Obrázky jsou z našeho přechodu části vrchoviny Lepetimnos s výstupem na nejvyšší horu ostrova Vigla (961 m). Od moře k moři je to celkem asi 30 km. Cestu jsme podnikli v červnu r. 2015.

Doporučené články


Sdílet článek

Dotazy ke článku

Jméno:*
Email:*
Typ dotazu:* Sociální poradna
Ostatní
Text zprávy:*
osm plus sedm =*
 
Nechte si posílat RS KOMPAS Novinky


Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem zasílání novinek.

Informace o používání souborů cookies

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny s třetími stranami. Máte-li zájem, můžete si upravit nastavení. Své rozhodnutí můžete kdykoliv změnit na stránce "ochrana osobních údajů".
Povolit všechny soubory
Vedle nezbytných souborů tyto stránky k analýze návštěvnosti používají službu Google Analytics. Pokud si nepřejete data sdílet, můžete tuto službu zakázat.