
od pacientů pro pacienty | 01.04.2016
Odborníci stále radí, jak zvládat své onemocnění, jak se správně chovat jako pacient, jak být takzvaně adherentní (spolupracující v léčbě), jaká další opatření dodržovat, jak se vypořádat s psychickými problémy a mnoho dalších "jak". Co ale radí sami zkušení a realitou zkoušení čeští pacienti? Položili jsme jim několik otázek, abychom zjistili, co oni považují za důležité a cenné rady a doporučení pro to, aby se jim s jejich nemocí žilo lépe. S čím vy souhlasíte? Co vám může pomoci? Tyto rady od svých pacientů pro RS Kompas shromáždila psycholožka Jana Tomanová.
Jakou nejlepší radu ohledně RS jsem kdy dostal/a?
- Buďte dobrý pacient – užívejte léčbu, pro kterou jste se rozhodli, správně, nesmlouvejte sami se sebou ani se nevymlouvejte, proč nemůžete dodržovat rady lékaře a sester.
- Ověřujte si informace ze dvou až tří zdrojů – zejména „zaručené pravdy“ z internetu nebo od druhých pacientů či jejich příbuzných. Ale i tehdy, nezdá-li se vám něco na informaci od vašeho lékaře, je vhodné zeptat se někoho dalšího (pracovníků občanských sdružení, dalšího lékaře, zdravotní pojišťovny, sociálního pracovníka, psychologa, zdravotní sestry, odborníka na lince pro pacienty s RS atd.).
- Vyhýbejte se neověřeným diskusním fórům plným negativních emocí – jejich čtením si svůj už tak ztrápený mozek ještě více poškozujete. Opravdu v ničem nepomohou.
- Buďte rádi, že ze všech možných neurologických onemocnění jste „schytali“ právě RS, mohli jste mít třeba neoperovatelný nádor na mozku – „Vím, že tahle rada mnohé naštve, ale mám v rodině úmrtí na nádor a těžkou epilepsii, proti tomu mi moje RS přijde naprosto snesitelná, i když už skoro nechodím.“
- Uvědomte si, že moderní léčba není samozřejmost – po světě, ale i u nás běhá (nebo jezdí na vozíku) obrovské množství lidí s RS, kteří se k léčbě nedostanou, a to z jakýchkoli důvodů. My, kteří jsme léčbu dostali, máme obrovské štěstí.
- Nenimrejte se ve své nemoci – místo toho věnujte energii a čas tomu, co vás baví, a těm, které máte rádi.
- Cvičte, sportujte, buďte aktivní, jak vám nemoc dovolí. Nevymlouvejte se, že nemůžete nebo že vám to nepomáhá – můžete a pomáhá!
- Mějte své motto, které si pravidelně opakujte. Například:
- Nikdo neví, co bude zítra, ani zcela zdravý člověk.
- I s RS můžu být krásná, upravená a přitažlivá.
- Ničeho nelituj, ale žij tak, abys nemusel litovat.
- Žiju dnes, zítřek teprve bude. - Jakkoli je to těžké, učte se pozitivnímu myšlení každý den – třeba otázkou „Jaké tři hezké věci jsem dneska zažil? Co dobrého jsem dnes vykonal?“
- Nenechte RS nad sebou vyhrát – nedopřávejte jí zbytečně víc prostoru ve svém životě, než je nutné, pozornost, kterou jí věnujete, je její potravou, z níž roste.
- Nejste jediní nemocní na světě.
- Nekuřte! Nikdy!
- Upravte stravu – pryč s bílým cukrem a bílou moukou.
- Vnímejte svoje tělo, důvěřujte mu, poslouchejte ho, pečujte o ně.
- Odpočívejte, vůbec nic se nestane, nic neuteče.
- Neberte se tak vážně.
Dotazy ke článku
Jméno:* | |
Email:* | |
Typ dotazu:* |
Sociální poradna Ostatní |
Text zprávy:* | |
2 + 2 =* | |
To nejdůležitější o RS
Pro nově diagnostikované pacienty jsme připravili leták, kde se dozvědí to nejdůležitější.