teva - logo
za lyžováním do alp

za lyžováním do alp

Vydáno:

Protože mezi pacienty s RS jsou i náruživí sportovci a letos zima se sněhem přece jen neškudlila, a dá-li svatý Petr, ještě nám něco nasněží, udělaly jsme krátký rozhovor s lyžařskou instruktorkou Janou Čížkovou, aby nám poradila, jak si zalyžovat v rakouských Alpách..

Podle čeho by si měl člověk vybírat místa na lyžování?

Myslím, že místa na lyžování by si měl člověk – ať s RS nebo bez ní, vybírat v první řadě podle toho, jak zkušený je lyžař. Já jsem nyní třetí sezonu v lyžařském středisku Nassfeld, které se nachází na jihu Rakouska a přímo sousedí s Itálií. Je to největší středisko v jižních Alpách. Díky své poloze – z Nassfeldu je to asi 150 km autem k Jaderskému moři – je zde velice slunečné počasí. Například minulou sezonu, kdy všude sněžilo, napadla spousta sněhu, tady stále svítilo sluníčko. Vzhledem k tomu, že lidé s RS by měli mít dost vitaminu D, určitě je to plus.

Mohla byste v Nassfeldu doporučit sjezdovky podle obtížnosti pro umírněnější lyžaře i ty zkušenější?

Na své si zde v Nassfeldu přijdou jak úplní začátečníci či mírně pokročilí, tak i zkušenější lyžaři. V lyžařském areálu je několik modrých sjezdovek, což znamená lehkou obtížnost, převažují tu sjezdovky červené, tedy se střední obtížností, a najdou se tu pro vyspělé lyžaře i sjezdovky černé. Zkušenější lyžaři zde najdou i vyžití, jako je slalomová závodní trať, která je natáčená na kameru a každý se pak na sebe může podívat na internetu, nebo rychlostní trať – úsek s měřením rychlosti lyžařů.

Každý by se měl asi sportu věnovat podle svého stavu; nicméně – máte ze své zkušenosti nějaký vlastní sportovní rytmus? Např. dva dny na kopcích, jeden den odpočívání apod.?

Určitě by bylo dobré nějaký sportovní rytmus dodržovat. Např. jak říkáte – dva dny na kopcích, jeden den odpočívat nebo strávit na lyžích jen dopoledne a odpoledne relaxovat, to zní jako ideální varianta.
Vzhledem k tomu, že se jedná o mé zaměstnání, tak nemám moc na výběr… :) Většinou pracuji šest dní v týdnu (někdy i sedm, když je hodně práce) čtyři až šest hodin denně. Samozřejmě, někdy přijde únava, a pak je lepší vzít si alespoň den volna a nepřepínat se. Práce instruktora je fyzicky dost náročná, ale být každý den na čerstvém horském vzduchu je balzám jak pro tělo, tak pro duši.

Dá se v Nassfeldu lyžování kombinovat i s nějakou fyzioterapií?

Jako v každém větším lyžařském středisku je zde spousta možností k relaxaci – například bazény, vířivky, masáže apod.

Jsou v Nassfeldu i trasy na procházky? Mohla byste nám nastínit nějaký finanční rámec, pokud by se tam někdo vypravil?

Není snad lepšího místa na procházky než na horách na čerstvém vzduchu. V okolí se zde nachází spousta jezer. Trasy na procházky tu jsou – jak nahoře na kopci, tak dole v údolí (jsou to značené trasy). V dostupné vzdálenosti autem či autobusem leží jezero Weissensee, kam určitě stojí za to se podívat. Leží ve vysoké nadmořské výšce, bývá tedy dlouho zamrzlé, je zde možnost půjčit si za pár euro brusle nebo se jen tak projít. Je tam krásně.
Nemám úplně přehled o cenách ubytování, ale například týdenní skipas vyjde zhruba na 180 eur. Noc podle typu a místa ubytování zhruba na 20–40 eur/noc.

Jsou blízko Nassfeldu dostupní neurologové či lékaři, kdyby nastala nějaká nenadálá zdravotní komplikace?

V dosažitelném Hermagoru je nemocnice, kde by – myslím si – v případě nějakých zdravotních komplikací určitě byli schopni pomoci, ale osobní zkušenost nemám. Jen jedenkrát jsem navštívila místního praktického lékaře při dlouhé viróze, a ten mi hned po oznámení diagnózy RS nasadil antibiotika a napsal neschopenku. Velká fakultní nemocnice je vzdálena cca 60 km.

Pokud si nemocný aplikuje pravidelně léčbu, kdy by ji měl vzhledem ke sportu aplikovat?

Já osobně si léčbu aplikuji každý večer před spaním a vyhovuje mi to.

Jede-li člověk lyžovat do ciziny, musí mít s sebou nějaké potvrzení, když si s sebou veze léky? Dají se léky bez problémů převážet a uchovávat?

Ano, to by mít měl. Kartičku s potvrzením, že převážím léky, jsem obdržela od své lékařky z RS centra, ale zatím jsem ji nikdy nepoužila.
Co se týče převážení, opět mám zkušenost jen se svými léky, tedy- injekčními léky, které se aplikují každý den. V zimě je převážení zcela bezproblémové, zvláště pak při tak krátkých cestách jako do Rakouska. Léky by měly být v chladu, v létě je tedy potřeba převážet léky v chladicí tašce. Se skladováním také není problém, pokud má člověk dispozici ledničku nebo nějaké chladné místo k jejich uchovávání.

Šárka Pražáková

Sdílet článek

Dotazy ke článku

Jméno:*
Email:*
Typ dotazu:* Sociální poradna
Ostatní
Text zprávy:*
jedna plus dva =*
 
Nechte si posílat RS KOMPAS Novinky


Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem zasílání novinek.

Informace o používání souborů cookies

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny s třetími stranami. Máte-li zájem, můžete si upravit nastavení. Své rozhodnutí můžete kdykoliv změnit na stránce "ochrana osobních údajů".
Povolit všechny soubory
Vedle nezbytných souborů tyto stránky k analýze návštěvnosti používají službu Google Analytics. Pokud si nepřejete data sdílet, můžete tuto službu zakázat.