teva - logo
Cestujeme, cestujeme, cestujeme

Cestujeme, cestujeme, cestujeme

Vydáno:

Cestovatel pan Zajíček nám svým originálním způsobem opět radí, jak se vydat na cesty. Má spoustu zkušeností, a tak může poradit i těm, kteří kvůli nemoci cestovat přestali.

Roztroušená skleróza vnese do života tolik změn, kolik jí dovolíme. Není proto vůbec špatná myšlenka si občas od běžných dní odpočinout. To abychom udělali nějakou změnu, která má prospět našemu zdraví. Byli jste před diagnózou zvyklí cestovat na dovolenou třeba k moři či na hory a nyní se na tuto aktivitu necítíte? Nebo naopak jste rozhodli zkusit vyrazit do světa za poznáním? Pojďme si nyní pokusit najít cestu, jak na to.

První, co prospěje každému, je změna prostředí. Nepíšeme zde o cestě na vlastní chatu či za bratrancem na oslavu narozenin, ale o místě kde „to“ neznáme. Není třeba se obávat toho, co mi ta ereska na výletě udělá, neboť ať tomu chcete věřit nebo ne, „Jí“ je opravdu úplně jedno, kde je, ale spíše jí zajímá, s kým tam je a co ten člověk dělá. Takže pokud si chcete opravdu odpočinout, vydejte se na cestu s tímto cílem. Vždyť každá cesta má mít svůj cíl a je jen na vás, jak velký si ho stanovíte. Nyní se pokusíme vysvětlit, co vzít s sebou a co neopomenout.

První, na co nesmíme před plánováním cesty zapomenout, je cílová lokace a co vlastně chceme na výletě dělat. Pokud chceme jenom tak třeba na cca dva týdny k moři a v létě, pak stačí pro jednoduché cestování vybrat místo a pláž. Poté jsou cestovní kanceláře, které jsou schopny svou nabídkou splnit váš požadavek. Je dobré si zjistit o ubytování i nějaké informace za použití internetu, neboť ne vždy C.K. mají písečnou pláž před hotelem na obrázku tu reálnou. Tento úkol není nikterak náročný, stačí zadat do vyhledávače jméno a nastavit recenze třeba za poslední rok. Prostě tak, jako to dělá většina občanů v celé Evropě. Pokud jste si dovolenou raději plánovali sami, udělejte to tak, jak jste byli zvyklí. Pokud se chystáte do zahraničí poprvé a máte strach, jak se postaráte o své injekce nebo další medikamenty či jak bude vaše tělo reagovat na cestu třeba letadlem? První je si vyzvednout na vašem RS centru mezinárodní průkaz pro převoz injekcí, který si vyplňte. Tento doklad si dejte do desek, kde máte běžně svůj cestovní pas. Injekce převážíme v originálních obalech, nejlépe ve vhodném termoobalu. Do obalu je vložíme cca dva dny před počátkem cesty a šup s nimi do chladničky. Na cestu je dejte do příručního zavazadla, které máte vždy u sebe. Před cestou se též zastavte u svého praktického lékaře, domluvte se s ním, co a jak by vás vzhledem k lokaci vaší cesty mohlo potkat za zdravotní problém a vybavte se vhodnými léky. Též, pokud si nejste jisti, nechte si poradit, zda s sebou nevzít i širokospektrá ATB pro případ zánětu v těle. Totéž učiňte i u svého osobního neurologa v poradně, kam docházíte s ereskou na kontrolu.

Pokud volíte cestu letadlem, injekce při kontrole zavazadel neukazujte ani nedávejte do pasu průkaz k nim. Pokud bude chtít pracovník kontroly injekce vidět, vyndejte je a ukažte i průkaz. Z vlastní zkušenosti víme, že toto je nejlepší postup. Z asi 50-ti kontrol, které jsme na letištích absolvovali, ať těch velkých mezinárodních až po malinká letiště bez skenerů, jsme injekce ukazovali dvakrát, z toho poprvé je chtěli vidět na Fidži, zde to ovšem bylo ze zvědavosti a podruhé v Jižní Koreji, kde kontrolor kontroloval i víčko na jogurtu. Na místě vašeho ubytování se vždy najde nějaká lednice, kam se dají injekce i v termoobalu uschovat (v hotelu třeba minibar). Použité vozíme zpět, ovšem ve speciálním pytlíku v běžném zavazadle. Dle počtu dní odpočinku doporučujeme přidat i jednu či dvě krmné dávky pro roztroušenou potvoru navíc. Nic tím nepokazíte. Na místě samém poté již nic nebrání splnit si cíl své cesty a řádně si odpočinout. Doporučujeme si od počátku plánování dovolené vytvořit seznam, který je alfou i omegou podařeného výletu. Jako první zapište léky a nezapomenout zapsat i dobrou náladu. Strach nechte doma, s ním se opravdu špatně cestuje. Do letadla též doporučujeme vzít i pokrývku hlavy a vhodný oděv proti průvanu, neboť na palubě občas fouká jako na horách. Někdy dokonce i studeně, což není dobré pro žádného cestujícího a můžete si pokazit dovolenou protivnou „rýmou“, na kterou bude třeba nasadit třeba ATB.

Též je dobré vědět, jak je na tom vaše tělo ohledně odolnosti proti tetanu, neboť tato nemoc na vás může číhat kdekoliv.

Pokud se rozhodnete cestovat, držíme vám všechny zaječí pěsti.

Zajíci na cestách -tetička Janina a sklerotický strýček Aleš.

Sdílet článek

Dotazy ke článku

Jméno:*
Email:*
Typ dotazu:* Sociální poradna
Ostatní
Text zprávy:*
sedm plus osm =*
 
Nechte si posílat RS KOMPAS Novinky


Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem zasílání novinek.

Informace o používání souborů cookies

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny s třetími stranami. Máte-li zájem, můžete si upravit nastavení. Své rozhodnutí můžete kdykoliv změnit na stránce "ochrana osobních údajů".
Povolit všechny soubory
Vedle nezbytných souborů tyto stránky k analýze návštěvnosti používají službu Google Analytics. Pokud si nepřejete data sdílet, můžete tuto službu zakázat.