teva - logo
Jak si udržet, či bezpečně měnit práci?

Jak si udržet, či bezpečně měnit práci?

Vydáno:

Doba, kterou nyní žijeme přináší mnoho změn. Může se to týkat i práce. A tak jsme se zkušenou HR manažerkou Vendulou Mikšovskou probrali, jak si práci udržet a jak ji bezpečně měnit práci.

Jaké otázky si položit, a co dělat, aby si člověk vytvořil pozici žádaného zaměstnance?

  • Podívat se na svou pozici ve firmě očima zaměstnavatele. A odpovědět si na otázky.
    1. Proč mě firma přijala zrovna na toto místo? Jaké zkušenosti a dovednosti má pozice zahrnuje? Co ode mě nadřízený a kolegové očekávají?
    2. Co umím nejlépe? Co mě nejvíce těší? Co bych se ještě v rámci své pozice mohl naučit, aby mě má práce ještě více těšila a byl to přínos pro nadřízeného a kolegy?
    3. Jak zlepšit, zjednodušit pracovní procesy, abychom já i mí kolegové a nadřízení ušetřili čas?
    4. Čeho si na mě nadřízení a kolegové nejvíce cení z pohledu vztahů?
    5. Jak bych mohl přispět ke zlepšení vztahů v týmu ve kterém pracuji?
    6. Jak mohu přispět tím co dělám k vyššímu finančnímu zisku firmy?
    7. Kam bych se chtěl v rámci firmy posunout, abych mohl uplatnit ještě více svých profesních dovedností a aby mě práce ještě více těšila?
    8. Pokud mám nějaký zdravotní problém, co by bylo řešením, abychom já i zaměstnavatel byly spokojeni.
  • Udělat si osobní „malou inventuru“ svých profesních dovedností i pocitů, které jsou spojeny s prací kterou nyní vykonávám. A odpovědět si na otázky.
    1. Jaká firemní kultura panuje ve společnosti, kde pracuji, jaké benefity mi práce ve firmě přináší? Z pohledu pracovní pozice, růstu, vzdělávání, vztahů, dalších benefitů.
    2. Jaké vzdělání, zkušenosti a dovednosti moje pozice využívá, a co mě z toho nejvíce těší dělat.
    3. Jaké další zkušenosti a dovednosti, které mě těší, mám a jak bych to v rámci své pozice mohl uplatnit? Jaký by to mělo přínos pro mé kolegy, nadřízené a firmu jako celek?
    4. Jaké zkušenosti a dovednosti mají mí kolegové, co je těší a jak bychom to mohli uplatnit v rámci týmu?
    5. Jaké činnosti a vztahy mě okrádají o energii, jak bych tyto „zloděje energie mohl omezit?

Lidé, když hodnotí svojí práci, často začínají tím, co je netěší. Daleko výhodnější je ale udělat si přehled všeho pozitivního, co nynější zaměstnání a firma člověku přináší. A pak se teprve zaměřit na to, co člověka obírá o energii. Je stará známá pravda, že lepší pozici ve firmě má člověk ze kterého nadřízení i kolegové přirozeně cítí pozitivní naladění, než člověk, který je možná dobrý v tom co dělá, ale stále „brblá“.

Co dělat, když ve firmě, kde pracujete hrozí propouštění?

Zjistit si všechny informace, co dělat, aby byl člověk po dobu, co bude bez práce, finančně stabilizovaný. Probrat předem tuto možnost s rodinou. Pokud mne skutečně propustí, přihlásit se na Úřad práce, sdělit to zdravotní pojišťovně.

  • Udělat si „ malou inventuru“ svých předností, ať už se jedná o profesní zkušenosti a dovednosti-viz. výše. Udělat si přehled o svých dalších zkušenostech, dovednostech, vzdělání, které můžeme novému zaměstnavateli nabídnout.
  • Zvážit, co můžeme nabídnout v rámci vztahů v týmu.
  • Pokud máme nějaký zdravotní problém, vědět, jak nového zaměstnavatele o tomto omezení informovat, ale přinášet zároveň řešení, které je pro zaměstnavatele přijatelné.
  • Udělat si přehled firem a pozic které na trhu jsou. A zjistit si o nich co nejvíce informací.
  • Je výhodnější jít na pohovor s novým zaměstnavatelem jako někdo, kdo má dost informací o firmě, do které se hlásí, a má jí co nabídnout. Každý zaměstnavatel ocení zaměstnance, který je ochoten se učit nové věci.
  • Pokud je na to čas, vždy hledat firmu, která je nám blízká i svou firemní kulturou.
  • V neposlední řadě je také potřeba ujasnit si, s kým případný odchod firmy můžeme v klidu probrat, protože každá změna zaměstnaní přináší většině lidí stres. A než člověk začne dělat jakékoliv kroky, je třeba opět získat vnitřní klid.

Co dělat, když se rozhodujeme změnit zaměstnavatele?

Platí vše výše vyjmenované. Vendula Mikšovská závěrem nabádá: „Lidé často, když zvažují novou pracovní nabídku, vidí pouze benefity, které nové místo nabízí, ale zapomenou se zajímat o to, oč přijdou. Například, lidé vidí, že v nové firmě je o týden dovolené navíc nebo vyšší plat, ale už si nevšimnou, že se jedná o společnost, kde se kladou mnohem vyšší nároky na výkon nebo přesčasy, než jsou u současného zaměstnavatele zvyklí. Tzn., že ve výsledku budou mít méně času na rodinu a svůj osobní život. Vždy záleží na tom, jaké hodnoty člověk vyznává a podle těch by se měl řídit.“

Sdílet článek

Dotazy ke článku

Jméno:*
Email:*
Typ dotazu:* Sociální poradna
Ostatní
Text zprávy:*
šest plus čtyři =*
 
Nechte si posílat RS KOMPAS Novinky


Souhlasím se zpracováním svého osobního údaje - emailové adresy, a to za účelem zasílání novinek.

Informace o používání souborů cookies

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny s třetími stranami. Máte-li zájem, můžete si upravit nastavení. Své rozhodnutí můžete kdykoliv změnit na stránce "ochrana osobních údajů".
Povolit všechny soubory
Vedle nezbytných souborů tyto stránky k analýze návštěvnosti používají službu Google Analytics. Pokud si nepřejete data sdílet, můžete tuto službu zakázat.