A. Cítíte, že váš kolektiv není natolik vyspělý, aby pochopil, že s RS se dá docela normálně žít?
Nezapomeňte informovat vlastní rodinu a případně blízké osoby, které již o vaší diagnóze vědí, o rozhodnutí nic o vaší RS neříkat na pracovišti.
Zamyslete se nad tím, zda vaše profese nemůže urychlit vývoj RS. Pokud ano, požádejte o přeřazení na jinou pozici či snížení úvazku.
Nesnažte se být ještě výkonnější jen kvůli tomu, aby si „toho“ náhodou nikdo nevšiml. Není výjimkou, že při podobném přístupu dojde k větší progresi nemocnění než při běžném pracovním výkonu.
Bojíte se, že by si někdo mohl všimnout toho, že pravidelně jezdíte k lékaři, či se pozastavil nad tím, že navštěvujete neurologa? Požádejte o pravidelné neplacené volno! Vždy se najde řada důvodů, jak ho před vedoucím i týmem vysvětlit (péče o osobu blízkou, nutnost navštěvovat dlouhodobě rehabilitaci, kurz němčiny atd.)
Zapojte se do dobrovolnických aktivit, pokud je váš zaměstnavatel organizuje. Budete moci lépe poznat komunitu kolegů, kterým není osud druhých lhostejný, a postupem času dojdete třeba k poznání, že již není důvod RS skrývat.
B. Mám RS. No a co?
Tím, že zaměstnavateli přiznáte, že máte RS, napomůžete hlavně sami sobě. Nebudete muset lhát, zamotávat se do polopravd při absencích v práci, které budou způsobeny pravidelnými návštěvami RS centra či jiných lékařů.
Napište si o průběhu své nemoci a možných problémech s ní spojených dopis. Sepište klidně i myšlenky a pocity, které se vám honí hlavou. Nejen že se s RS lépe porovnáte sám v sobě, ale promyslíte si také, co chcete o své nemoci říci kolegům. Dobrou přípravou předejdete šuškandě, která by mohla na pracovišti nastat, kdyby se kolegové o RS dozvídali jen něco z novin, internetu…
Poraďte se s vaším lékařem, zda by při stavu vašeho onemocnění nebylo vhodné na ČSSZ požádat o statut osoby se zdravotním postižením. Nemusíte pobírat invalidní důchod. Po novele zákona o zaměstnanosti, která nyní prochází Sněmovnou, budete moci opět získat stupeň nula, tedy statut osoby se zdravotním znevýhodněním, která nepobírá invalidní důchod, ale spadá do kategorie osob se zdravotním postižením.
Při získání statutu osoby se zdravotním postižením nejenže zaměstnavateli pomůžete plnit povinnou kvótu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (organizace nad 25 zaměstnanců mají povinnost zaměstnávat 4 % osob se zdravotním postižením), ale budete mu i šetřit daně. Díky vašemu statutu může zaměstnavatel ušetřit až několik set tisíc korun ročně.
Nebojte se požádat o částečný úvazek, pokud to váš zdravotní stav vyžaduje. Pro zaměstnavatele jste ve chvíli, kdy se stanete osobou se zdravotním postižením, skutečně finančně velice výhodným zaměstnancem, a nemá důvod vám nevyjít vstříc.
C. Pracujete v oboru, který není s diagnózou RS slučitelný? Nevěste hlavu! Je to možná výzva!
Poraďte se s lékařem, zda by nebylo vhodné požádat o statut osoby se zdravotním postižením. V případě jeho získání ušetří na vás zaměstnavatel významné peníze.
Neváhejte a co nejdříve konzultujte svůj zdravotní stav se zaměstnavatelem. Snažte se najít co nejlepší řešení vyhovující oběma stranám. Zaměstnavatel může požádat i o příspěvek na vaši rekvalifikaci, který hradí fond dalšího vzdělávání či úřad práce.
Máte nějaký koníček? Zamyslete se, zda by se ze zájmu nemohla stát obživa. Co třeba začít podnikat v tom, co vás baví! Budete mít šanci vyzkoušet si v prostředí, které znáte, co skutečně při RS zvládnete. A pokud se vám podnikání osvědčí, třeba dáte v budoucnu práci dalším lidem s postižením. Na start podnikání můžete žádat na ÚP také dotace.
Co začít studovat? To se dá v každém věku! Každá vysoká škola zaměstnává na studijním oddělení člověka, který se věnuje studentům se specifickými zdravotními potřebami. Některé vysoké školy se dokonce specializují na otevírání oborů přátelských studentům s postižením a nabízejí jim při studiu dlouhodobé pracovní stáže.
Kontaktujte lokání úřad práce, aby vám dal tipy na zaměstnavatele z chráněného trhu práce, u nichž byste mohl pracovat. Jsou to zaměstnavatelé, kteří pobírají specifické příspěvky na to, aby uměli přizpůsobit náplň práce, pracovní dobu a prostředí lidem se zdravotním postižením. A jen lokální úřad práce, který tyto příspěvky vyplácí, ví, u koho byste mohl uspět.
Hana Potměšilová www.nfozp.cz
Sdílet na FB
Audia a videa